1 2 3 4 6 7 5

Dlaczego my?

Znakiem rozpoznawczym naszych skrzynek lęgowych jest prawidłowa i solidna konstrukcja oraz wysoka jakość montażu. Dzięki temu nasze budki wiszą nawet wtedy, gdy inne już dawno spadły a karmniki służą ptakom przez wiele sezonów.... czytaj więcej

Porady

Jak, gdzie i kiedy wieszać budki?

Kiedy?

Budki wieszać można cały rok, choć ogólnie przyjęto, że są dwa najbardziej dogodne terminy:

  • jesień (ptaki zostające na zimę często w takich budkach nocują i przyzwyczajają się do nich, dzięki czemu łatwiej i szybciej przystępują do lęgów)
  • zima i wczesna wiosna (ptaki po okresie zimy szukają miejsc dogodnych do rozrodu; czasami budki wywiesza się celowo później żeby służyły ptakom wracającym z zimowiska)

Gdzie i jak?

Przy wieszaniu budki najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście do tematu.

Jeżeli mamy wybór, to nie wieszajmy budki tuż przy drzwiach wejściowych. Jeśli jest to miejsce nieustannie przez nas "penetrowane", możemy doprowadzić do porzucenia lęgu. Ptaki w większości przypadków potrzebują spokoju.

Powieśmy budkę tak, żeby była w miarę możliwości oddalona od najbardziej uczęszczanych przez nas miejsc, ale równocześnie tak, żebyśmy mogli obserwować naszych lokatorów z okna czy tarasu.

Dobrze jest zawiesić budkę na kolczastym lub trudno dostępnym dla kotów drzewie oraz zamontować na niej i/lub pod nią jeden z systemów ochrony przed drapieżnikami.

Uważajmy, żeby jakaś gałąź nie znalazła się na wysokości otworu wlotowego. Na takiej gałęzi może przysiąść sójka, sroka czy kawka i wybrać jajka lub pisklęta.

Budkę dla kopciuszka powieśmy pod okapem dachu w miejscu jak najbardziej spokojnym, ciemnym i koniecznie poza zasięgiem kotów.

Budkę przybijajmy do drzewa dwoma gwoździami. Jeden z gwoździ dobijamy do końca a drugi pozostawiamy nie dobity. Chodzi o to że drzewo po kilku latach rosnąc na grubość "wciągnie" pierwszy gwóźdź i wtedy przestanie on "trzymać". W tym samym czasie deska dojdzie do główki drugiego gwoździa, który przez kolejne kilka lat utrzyma konstrukcję.

Zwróćmy uwagę, żeby nie była pochylona do tylu (możliwość zalania). Jeżeli to możliwe skierujmy otwór w stronę południową lub południowo-wschodnią (od zachodu wieją najczęściej wiatry).

Zachowajmy minimalną odległość budki od budki na poziomie ok. 25 m.
Wysokość wieszania to najczęściej 3-5 m, ale np. sikory zasiedlają chętnie budki powieszone 1 m nad ziemią (w przeciwieństwie do wróbli).

Zatem przy wyborze miejsca na powieszenie budki zwróćmy uwagę, żeby:

  • miejsce było w miarę możliwości spokojne i zaciszne,
  • budka była poza zasięgiem wandali (odpowiednio wysoko w miejscach ogólnie dostępnych),
  • nie było to miejsce, które często odwiedzają koty (szczególnie przemyślmy gdzie powiesić budkę półotwartą typu KOPCIUSZEK, PLISZKA oraz SZPAK i PÓJDŹKA).