1 2 3 4 6 7 5

Dlaczego my?

Znakiem rozpoznawczym naszych skrzynek lęgowych jest prawidłowa i solidna konstrukcja oraz wysoka jakość montażu. Dzięki temu nasze budki wiszą nawet wtedy, gdy inne już dawno spadły a karmniki służą ptakom przez wiele sezonów.... czytaj więcej

Porady

Jak chronić ptaki przed drapieżnikami?

Drapieżniki, w których menu mogą znaleźć się ptaki, to: koty, kuny, łasice, ptaki drapieżne i wszystkożerne oraz w mniejszym stopniu psy.

Istnieje kilka sposobów, żeby ograniczyć do minimum ryzyko ataku na "nasze ptaki":

  1. Montaż na pniu poniżej budki specjalnej obręczy z drutu lub szerokiej opaski z blachy lub innego śliskiego i twardego materiału tak, żeby zwierzę wchodzące od dołu nie mogło w nią wbić pazurów; prosty sposób przeciw kotom to wykonanie "wieńca" z najlepiej kolczastych gałązek skierowanych w stronę ziemi i obwiązanych na górze sznurkiem (rysunek obok).
  2. Zamontowanie na daszku budki specjalnych kolców (zobacz), które utrudniają poruszanie się drapieżnikom oraz uniemożliwiają wylegiwanie się kotów na daszkach (koty czekają w ten sposób na okazję, żeby złapać ptaka który np. musi dostarczyć pokarm pisklakom; jeżeli ptak szybko nie dostarczy pokarmu, a tym samym wody pisklętom, te mogą bardzo szybko, szczególnie w upalny dzień, umrzeć).
  3. Wieszanie tylko budek o sprawdzonej i prawidłowej konstrukcji (czytaj więcej),
  4. Wieszanie budek w miejscach, gdzie są one jak najbardziej bezpieczne (czytaj więcej).
  5. Jeżeli mamy i lubimy koty, załóżmy im dzwoneczek lub specjalną obrożę transmitującą dźwięki dla nas niesłyszalne, który ostrzeże ptaki; najlepiej, szczególnie w czasie wylotu młodych, wyprowadzajmy je pod naszym nadzorem lub na smyczy (to samo dotyczy psów).
  6. Jeżeli nie chcemy, żeby koty sąsiada polowały w naszym ogrodzie kupmy odstraszasz dźwiękowy, substancje zapachową lub psa; możemy też obsadzić swoją działkę ciernistym, gęstym żywopłotem, np. z tarniny lub ognika.